Aix-en-Provence – wspaniałe arystokratyczne miasto, w którym część życia spędził wielki, francuski malarz impresjonista Paul Cezanne zauroczony gotyckim kościołem oraz licznymi placami przypominającymi Paryż, otoczonymi XVII-wiecznymi rezydencjami zdobiącymi starożytne uliczki. Codzienne życie toczy się w zabytkowej części miasta i na spacerowym trakcie Cours Mirabeau, gdzie oprócz targu staroci, fontann i ronda znajdują się przyjemne kawiarenki i ogródki piwne. Miasto można zwiedzać na dwa sposoby – wybrać się na spacer trasą Cezanne'a prowadzącą do miejsc związanych z artystą lub indywidualnie podziwiać pozostałe zabytki miasta. Kilka ciekawych miejsc można znaleźć w dzielnicy Mazarin, są to place des Quatre Dauphins z fontanną Czterech Delfinów, Musee Granet czy warowny gotycki kościół z XII w. Eglise Saint-Jean de Malte. Piękną fasadą i drewnianymi zdobieniami charakteryzuje się miejski ratusz, natomiast popołudnie najlepiej spędzić w kilku ciekawych knajpkach na Forum des Cardeurs z wyjątkowo piękną katedrą Saint-Saveur.
Awinion – piękne miasto leżące na południowym brzegu rzeki Rodan w całości otoczone średniowiecznymi murami, będące przed wiekami siedzibą biskupów i papieży, zapraszające turystów zabytkami i wspaniałą atmosferą, a także letnim Awiniońskim Festiwalem Teatralnym. Historia miasta jest niezwykle bogata, oprócz kapłanów rządzili nim Gotowie, podlegało także królestwu Burgundii i kurii rzymskiej. Na uwagę turystów zasługuje przede wszystkim dawna siedziba papieska wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w której podczas krótkiej wycieczki można zwiedzić dziedziniec, klasztor, apartamenty, kaplice oraz Salę Konsystorzową – miejsce zebrań najwyższej rady Kościoła, ozdobione dodatkowo portretami papieży. W mieście znajduje się kilka kościołów reprezentujących różne style architektoniczne, wśród nich wyróżnia się katedra Notre-Dame-des-Doms wznoszona przez kilka wieków. Po zwiedzaniu wspaniałej starówki najlepiej zrobić sobie przerwę i odpocząć w ogrodach Rocher des Doms, bogatych w różnorodne gatunki roślinne. Ogrody to również doskonały punkt widokowy na rzekę Rodan, słynny awinioński most Saint Benezet i wzgórza Luberon. Na miasto również można spojrzeć z poziomu rzeki, gdyż z miejskiego portu wypływają statki wycieczkowe, a trasy wiodą nie tylko przez centrum miasta, ale także do malowniczych okolic. Będąc w Awinionie nie sposób nie zajrzeć do sąsiedniego miasteczka Villeneuve-les-Avignon z gotyckim fortem Saint-Andre wybudowanym na malowniczym wzgórzu Mont Andaon. Warownego charakteru dodają mu imponujące baszty, brama i most, natomiast wokół budynków rozciągają się bujne ogrody, idealne na długi spacer. Istotnym punktem turystycznym jest również wielki klasztor Kartuzów będący jednym z największych tego typu obiektów w Europie.
Orange – spokojne miasteczko w dolinie rzeki Rodan, w którym odbywają się festiwale operowe, a turyści zaglądają do niego z ciekawości, by podziwiać zabytki rzymskie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasach rzymskich osada odgrywała ważną rolę polityczną, była świadkiem wielu zmagań militarnych i religijnych, do czasu wkroczenia papieskiego wojska z Awinionu, które ustaliło, kto ma ostatecznie rządzić. Na turystów czekają atrakcje w postaci imponującego łuku triumfalnego i najlepiej zachowanego we Francji zabytku z czasów starożytnych, jakim jest rzymski teatr Theatre Romain zbudowany w okresie panowania cesarza Oktawiana Augusta. W miasteczku oprócz kilku ciekawych zabytków związanych z okresem rzymskim w malowniczych uliczkach skrywają się przytulne restauracje serwujące wyśmienite dania prowansalskie.
Vaison-la-Romaine – turyści poszukujący śladów obecności Rzymian na terenie Francji nie będą zawiedzeni dzięki imponującym wykopaliskom prezentującym historię sprzed wielu wieków. Obejrzeć można zachowane pozostałości głównej ulicy, fundamenty zabudowań, rzymski teatr i most oraz wiele innych skupiających się na rozległym terenie ze świetnie zorganizowanymi muzeami.
Abbaye de Senanque – niezwykłe opactwo cysterskie i architektoniczna wizytówka Prowansji goszcząca bardzo często na kartkach pocztowych. Średniowieczne zabudowania ukryte są wśród drzew oliwnych i pół lawendy, a turyści w towarzystwie gospodarzy tego mistycznego miejsca mogą zwiedzać wszystkie budynki, kościół, klasztor i salę posiedzeń kapituły.
Baux-de-Provence – niezwykłe miejsce, którego nie omija żadna wycieczka z powodu malowniczej fortecy z X. w otoczonej uroczym miasteczkiem. Potężny zamek przypomina czasy średniowiecza i licznych wojen religijnych pustoszących Francję.
Parc Naturel Regional de Camargue – legendarna kraina z największymi w Europie rozlewiskami i bagnami delty rzeki Rodan, oferująca turystom niezapomniane widoki na malownicze laguny, bujną roślinność i zachwycające wysepki. W ten niezwykły zakątek zaglądają najczęściej miłośnicy wczasów w siodle oraz entuzjaści safari po rezerwacie. Okolice można również zwiedzić statkiem, łodziami motorowymi i kajakami.
Grand Canyon du Verdon – jeden z francuskich cudów natury przyciągający miłośników raftingu, wspinaczki, pieszych spacerów, paralotni i amatorów kajaków górskich. Niezwykły kanion oferuje turystom niezapomniane widoki, głębokie jary i gigantyczne klify otaczające rzekę Verdona. Z myślą o turystach wybudowano wiele punktów widokowych i tras spacerowych o różnym stopniu trudności.
Grota Demoiselles – jedna z najpiękniejszych jaskiń w kraju położona na północ od Montpellier, do której można zjechać windą, by podziwiać niesamowite bogactwo różnorodnych nacieków, przedziwne formacje skalne oraz twory kojarzące się ze świątyniami, figurami i wielkimi organami.
Wąwóz Herault – turyści z zacięciem sportowym powinni wybrać się do niezwykłego kanionu doskonale nadającego się do spływów kajakowych i pontonowych. W malowniczej scenerii można spędzić aktywnie czas na różnych trasach pod względem długości i trudności podziwiając jednocześnie ciekawe jaskinie i groty.
Nimes – urocze miasto pachnące rozmarynem, lawendą i tymiankiem słynące z doskonale zachowanych rzymskich zbytków. Osada była stolicą Galii za panowania cesarza Oktawiana Augusta, a także areną religijnych walk w XVI w. między katolikami i zwolennikami reformacji. Najważniejszym zabytkiem zachwycającym turystów od lat jest starożytna Arena zbudowana w I w n.e. dla ponad 20 tys. widzów. Przez wiele stuleci walczyli na niej gladiatorzy i zwierzęta, w późniejszych wiekach była przekształcona w fortecę, obwarowana dodatkowo domami i kaplicami, w niezmienionym kształcie przetrwała do dziś i jest oczkiem w głowie miłośników tego typu budowli. Uznaniem turystów cieszy się również świątynia Maison Carree zachowana w nienaruszonej formie od czasów starożytnych, ogrody Fontaine z licznymi kanałami i mostkami oraz ruiny rzymskiej świątyni Diany – miejsca kultu tajemniczego bóstwa. Wiele zabytkowych, średniowiecznych kamienic i przytulnych restauracji zdobi stare miasto, nad którym góruje katedra Marii Panny i św. Kastora z motywami architektonicznymi zapożyczonymi od rzymskich budowniczych. Miłośnicy sztuki mogą zajrzeć do interesującej Galerii Sztuki Współczesnej – Le Carre d'Art, a także obejrzeć ciekawe zbiory kilku muzeów poświęconych różnorodnym tematykom i okresom, z których najciekawszym jest Muzeum Walki Byków. Tysiące turystów zjeżdżają do miasta na specjalne wydarzenia, jakimi są popularne „ferias”, wśród których najciekawsze są lutowe Święto Wiosny – Feria de Primawera, majowe Zielone Świątki – Feria de Pentecote i wrześniowe Święto Winobrania – Feria des Vendanges.
Carcassonne – miasta z bajki wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki wspaniałej twierdzy nie powinien ominąć żaden turysta. Można spędzić wiele ciekawych chwil oraz zrobić zaskakujące zdjęcia. Wzgórze, na którym wzniesiono Carcassonne było przez wieki we władaniu Rzymian, Wizygotów, Saracenów i Franków i chociaż samego zamku oficjalnie nikt nie zdobył, jest on teraz oblegany przez turystów uwielbiających spacery po takich miejscach. Warownia otoczona jest podwójnym pierścieniem murów obronnych z kilkudziesięcioma wieżami i basztami, prowadzą do niej zachwycające bramy, urzeka niezwykły dziedziniec i pozostałe zabudowania. Zwiedzanie zamku jest czasochłonne i obfituje w wiele atrakcji związanych z okresem średniowiecza, niemniej leniwi turyści zamiast spacerować wzdłuż niezwykle długich fortyfikacji mogą skorzystać z bryczki konnej, by nieco szybciej zwiedzić twierdzę. Zamkiem interesowali się liczni twórcy filmowi, również Walt Disney tworząc swoje bajki wzorował się na zadziwiającej strukturze i niepowtarzalności pięknego miejsca. W samym miasteczku dominują sklepiki z pamiątkami i restauracje, po zwiedzeniu twierdzy warto przespacerować się po ciekawych uliczkach, by zobaczyć pozostałe zabytki i zjeść smaczny obiad. Do Carcassonne najlepiej przyjechać 14 lipca, kiedy ma miejsce niebywały pokaz sztucznych ogni, a przez cały miesiąc organizowane są liczne przedstawienia teatralne i festiwale.
Akwedukt Pont-du-Gard – niezwykła trzypoziomowa, arkadowa konstrukcja będąca świadectwem kunsztu starożytnych inżynierów, położona niedaleko miejscowości Remoulins. Turyści z zamiłowaniem do fotografii powinni zobaczyć ten cud budownictwa wzniesiony w malowniczej scenerii wąwozu rzeki Gard urzekającej swoim pięknem. Dodatkową atrakcją miejsca jest okoliczna ścieżka edukacyjna, tematyczne kino, muzeum oraz plac zabaw dla dzieci.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Wąwóz Ardache – idealne miejsce dla zabicia czasu na spływach kajakowych i kanoe organizowanych przez szereg wyspecjalizowanych biur. Przyjemnie i aktywnie można spędzić wiele godzin wiosłując na rozmaitych trasach pod względem trudności i długości. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzenia okolicznych grot i jaskiń, z których największe wrażenie robi grota Aven d'Orgnac, fascynująca bogatą szatą naciekową i różnorodnymi formami skalnymi.
Ogród zoologiczny Reserve Africaine de Sigean – niezwykłe miejsce na otwartym powietrzu zagospodarowane niedaleko Narbony, w którym można przeżyć niezapomniane chwile na niecodziennym safari. Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą wybrać się w pełną przygód przejażdżkę specjalnie przystosowanym samochodem kluczącym wśród pięknych terenów i wielu gatunków przechadzających się, egzotycznych zwierząt.
Monako – doceniane przez przedstawicieli świata biznesu wspaniałe miasto-państwo, które może być celem krótkiej wyprawy turystycznej, chyba że turyści o zasobniejszych portfelach mają ochotę zniknąć na całą noc w którymś z wielu kasyn rozsławiających Księstwo Monaco na świecie. Niewielkie, graniczące z Francją państwo-miasto pozostaje od lat w rękach dynastii Grimaldich, przyciąga turystów zainteresowanych średniowiecznymi kamieniczkami, wąskimi uliczkami oraz kilkoma ciekawymi zabytkami. W starszej części miasta nie powinno zabraknąć czasu na obejrzenie Placu Pałacowego i Pałacu Książęcego. Rodzina Grimaldich już w 1215 r. wybudowała przepiękną twierdzę obronną przekształconą później w pałac do którego wchodzi się przez monumentalną bramę. Wspaniałe komnaty i sale można zwiedzać tylko podczas nieobecności Księcia Monako, dla turystów udostępniono ich 15, a spacer po przecudownych wnętrzach może śnić się później niejednemu podróżnikowi spragnionemu luksusu. Atrakcje turystyczne to także niezwykłe kolekcje przedmiotów związanych z dynastią, wspaniałe armaty zdobiące pałac, a także rytuał zmiany warty mający widowiskowy charakter (codziennie o godz. 11:55). Spacer po Monako powinien obejmować również neoromańską katedrę Saint Nicolas z grobowcem poświęconym tragicznie zmarłej księżnej Grace Kelly czy też położone na skalistym wybrzeżu Muzeum Oceanograficzne im. J.Y. Cousteau, w którym można zobaczyć różnorodne gatunki ryb oraz interesujące filmy poświęcone badaniom naukowym i wyprawom księcia Alberta I. Oszałamiającą atrakcją, bez której Monako praktycznie by nie istniało, jest słynna dzielnica Monte Carlo znana z kasyn oraz prestiżowych wyścigów Formuły 1 i Rajdu Monte Carlo. Jeżeli ktoś chce wygrać przyzwoitą sumkę w pokera powinien zaglądnąć do centrum rozrywek i gier, czyli kasyna zaprojektowanego przez twórcę paryskiej opery, choć przeciętny turysta może zagrać w Black Jacka tylko w tzw. sali amerykańskiej, gdyż do pozostałych potrzebne są specjalne zaproszenia. Warto zajrzeć także do Ogrodu Egzotycznego z tajemniczą Grotą Obserwatorium i wspaniałymi egzotycznymi roślinami z całego świata. Po pełnym wrażeń dniu na drinka warto zajść do jednej z tawern w osławionej „zatoce aniołów” i podziwiać luksusowe jachty kołyszące się na błękitnej wodzie.
Lyon – ważne dla Francji miasto, które warto odwiedzić z wielu powodów. Jest nie tylko trzecim co do wielkości miastem kraju, ale także jedną z najważniejszych aglomeracji, w której nie brakuje pamiątek po dawnych czasach, a zabytkowe centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed wiekami strategiczne tereny ze względu na sąsiedztwo rzek Rodan i Saona były ważnym miejscem na założenie rzymskiej stolicy Galii w 43 r. p.n.e. i właśnie na malowniczym wzgórzu powstały takie starożytne budowle jak pałac, teatr, świątynia Jupitera czy cyrk. Miasto szybko się rozwijało, odwiedzali je kolejni cesarze, trwały prześladowania chrześcijan aż do upadku cesarstwa rzymskiego. Prawa miejskie Lyon otrzymał w 1320 r. stając się jednocześnie centrum bankowości i produkcji jedwabiu, a całe życie miejskie toczyło się wokół katedry św. Jana. Do XVI w. miasto nękały liczne wojny rozgrywające się między książętami i biskupami. Historia lokalna zapisała się krwawo w 1793 r. w czasie rewolucji francuskiej, kiedy w mieście wybuchło powstanie przeciwko jakobinom. XIX wiek przyniósł ze sobą wynalazek krosna tkackiego, dzięki któremu Lyon nabrał znaczenia gospodarczego, a jakość wspaniałego jedwabiu zalała światowe rynki. W mieście jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, w tym celu należy szczegółowo rozplanować czas, by nie pominąć najciekawszych atrakcji. Wizytę na wzgórzu Fourviere pamiętającym czasy rzymskie (pozostały po nich między innymi ruiny dwóch teatrów) uatrakcyjnia zwiedzanie bazyliki Notre-Dame-de-la-Fourviere, której budowę skończono w 1896 r. Oprócz fantastycznych widoków na najodleglejsze dzielnice miasta turyści mogą podziwiać niezwykłą świątynię łączącą w sobie elementy architektury średniowiecznej i bizantyjskiej, a także muzeum mieszczące się w klasztornych zabudowaniach z kolekcją sakralnych zabytków. Najważniejszym miejscem w Lyonie jest starówka rozciągająca się u stóp wzgórza Fourviere z tajemnymi przejściami między malowniczymi budynkami i skwerami. Niepowtarzalny klimat stwarzają restauracje ulokowane w XV-XVII-wiecznych domach bogato zdobiony sztukaterią, tworzących najlepiej zachowany kompleks renesansowy w Europie. Wspaniała zabudowa otacza katedrę św. Jana Chrzciciela prezentującej architektoniczną mieszankę elementów romańskich i gotyckich, a także niezwykły zegar astronomiczny. Miłośnicy historii powinni zajrzeć do takich placówek jak: Międzynarodowe Muzeum Miniatury, Muzeum Historii Lyonu lub zadziwiającego Muzeum „Renesans Automatów”. Jednym z ciekawszych sposobów zwiedzania miasta jest odnajdywanie tajemnych przejść zwanych „traboules”, które przed laty wykorzystywano do przenoszenia towarów, a dziś łączą ulice, dziedzińce i budynki oraz doskonale nadają się do odbywania wycieczek pełnych przygód i niespodzianek. Idealnym miejscem na spacery jest Presqu’ile – dzielnica rozciągająca się między dwoma rzekami, której ciekawostkami turystycznymi są Place des Terreaux z niezwykłą fontanną przedstawiającą cztery rozpędzone rumaki, ratusz i opera. Spacerując po placu można przy okazji zajść do pałacu św. Piotra, w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuk Pięknym noszące miano „Małego Luwru”. Oprócz licznych kościołów i muzeów królujących na mapie turystycznej Lyonu warto również zwiedzić dzielnicę La Croix Rousse, w której przed laty działały dziesiątki warsztatów tkackich oraz Parc de la Tete d’Or z ogrodem zoologicznym i pięknym jeziorem wokół którego można odbywać romantyczne spacery.
Tuluza - turyści chętnie zaglądają do miasta, tym bardziej że panuje w nim studencka atmosfera, a wspaniała zabudowa dzięki różowej cegle, z której jest wzniesiona, szczególnie wieczorami, nabiera ciekawych barw. Przed wiekami miasto wyglądało zupełnie inaczej, niemniej wędrówka po nim z pewnością może przybliżyć wydarzenia z minionych epok. Pierwszymi założycielami pradawnej osady byli celtyccy Wolskowie, ale to Rzymianie wznieśli pierwsze miasto o nazwie Tolosa z akweduktami, teatrami i licznymi świątyniami. Na pewien okres pieczę nad nim sprawowali Wizygoci, w kolejnych wiekach zdobywali je Frankowie i plądrowali Arabowie. Okres spokoju nastał w wieku IX, kiedy powstało hrabstwo Tuluza, natomiast niepokój przyszedł wraz ze średniowiecznymi wyprawami krzyżowymi. Miasto powróciło do łask wraz z rozwojem przemysłu i komunikacji kolejowej, stało się ważnym ośrodkiem zbrojeniowym podczas I wojny światowej i stolicą europejskiego lotnictwa, dzięki produkcji znanych na całym świecie samolotów. Wędrówkę po mieście najlepiej rozpocząć od place du Capitole z najważniejszymi gmachami takimi jak ratusz połączony z teatrem, których cechą charakterystyczną jest monumentalna fasada. W sąsiedztwie tych budynków wznosi się ciekawy kościół Jakobinów z cennym relikwiarzem słynnego filozofa Tomasza z Akwinu. Koniecznie trzeba przespacerować się na północ od centralnego placu, gdzie podziwiać można kościół Marii Panny du Taur i zapuścić jeszcze dalej do najcenniejszego zabytku miasta, jakim jest tuluska bazylika St-Sernin wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed wiekami do świętego miejsca przybywali pielgrzymi, by modlić się przy relikwiach św. Saturnina. Największy tego typu kościół we Francji budowano w kilku etapach, a turystów zachwyca powstałe jako pierwsze niezwykłe prezbiterium oraz późniejszy, bardzo efektowny portal południowy. Najważniejszym miejscem w świątyni jest grobowiec św. Saturnina z wielkim baldachimem i figurą świętego, którą anioły wznoszą ku niebiosom. Tuluza to miasto katedr i świątyń, po którym można spacerować godzinami w poszukiwaniu cudów architektury sakralnej i nie tylko. Ciekawe są liczne rezydencje i pałace, a schronienie przed promieniami słonecznymi dają zadbane ogrody Jardin Royal i Jardin des Plantes położone przy ruchliwej Al. J. Guesde. Turyści nie zainteresowani zwiedzaniem muzeów, których w Tuluzie nie brakuje, mogą spacerować wspaniałymi bulwarami wzdłuż Garonny i podziwiać spokojny nurt rzeczny. Przy okazji można zobaczyć starą elektrownie wodną i pozostałości średniowiecznego młyna. Na pewno warto zajść do wieży ciśnień z galerią fotograficzną oraz do dawnej rzeźni miejskiej, w której obecnie mieści się nowoczesne centrum kultury. Turyści dysponujący większą ilością czasu mogą wybrać się przy okazji pobytu w Tuluzie na niezwykle pasjonującą wycieczkę do Colomiers, gdzie znajdują się wielkie zakłady lotnicze udostępniane zwiedzającym na zorganizowanych wycieczkach. Obok hal fabrycznych i wielu ciekawych atrakcji związanych z lotnictwem można na własne oczy zobaczyć wycofany z użytku naddźwiękowy samolot Concorde.
Wycieczki do Hiszpanii:
Girona – miasto sięgające historią czasów rzymskich, które ze względu na wiele bitew i chęci zagarnięcia go nazwano "miastem tysiąca oblężeń". Ciekawą częścią miasta jest dzielnica Call należąca do najlepiej zachowanych i największych dzielnic żydowskich w Europie. Można tu znaleźć wiele pamiątek minionej historii, jak: Banys Arabs – łaźnie arabskie z XIII w., dawny klasztor Sant Pere de Galligants, gdzie obecnie mieści się Muzeum Archeologiczne i najważniejszy kościół Girony – katedra gotycka, która posiada tylko jedną, ale za to największą na świecie nawę.
Empuries – ruiny położone w sąsiedztwie miasta L'Escala, które uznawane są za jedną z najważniejszych odkryć archeologicznych z czasów kolonizacji greckiej i rzymskiej. Ruiny miasta greckiego znajdują się bliżej wybrzeża, rzymskie usytuowane są na pobliskim wzgórzu, a między nimi znajduje się muzeum z cennym posągiem greckiego ojca medycyny – Asklepjosa.
Pubol – miejscowość niedaleko Girony, gdzie Salvador Dali kupił swojej żonie zamek, którego wnętrza urządził w swoim surrealistycznym stylu. Opuścił zamek w 1984 r. kiedy to podczas pożaru omal nie stracił w nim życia.
Besalu – położone nad rzeką Fluwią, miasto, w którym czas się zatrzymał w średniowieczu, co poczuć można przechadzając się krętymi, wąskimi uliczkami. Warto zobaczyć tutejszy romański most z XII w. ze stojącym na środku budynkiem obronnym z osuszaną bramą oraz kościoły Sant Pere i Santa Maria z X w.
Llivia – miasto leżące we francuskich Pirenejach, które w XVI w. zostało przyznane Hiszpanii, pod warunkiem nie budowania w nim nigdy fortyfikacji obronnych. By umożliwić komunikację mieszkańców Livii z pozostałą częścią kraju wytyczono eksterytorialna drogę przez góry. Warto zobaczyć tutejsze kamienne ulice i domy, najstarszą w Europie aptekę i spróbować pirenejskiej kuchni. W sąsiedztwie miasta znajdują się bardzo dobrze zagospodarowane stoki narciarskie.
Andora – jedno z najmniejszych państw Europy znajdujące się w sercu Pirenejów, do którego poza zapierającymi dech w piersiach widokami i przepięknymi zabytkami przyciąga strefa wolnocłowa. Andora jest demokratycznym księstwem kierowane przez dwie głowy państwa: biskupa hiszpańskiego i prezydenta Francji, którzy pełnią funkcje reprezentacyjne, a sprawowanie władzy należy do rady Generalnej i premiera. Językiem urzędowym jest kataloński, ale można porozumieć się po francusku i hiszpańsku, ponieważ rodowici Andorczycy są mniejszością w swoim kraju. Od ostatnich lat ubiegłego wieku główną siła napędową stała się turystyka i jej obsługa, a co za tym idzie rozwinął się handel regionalnymi pamiątkami, towarami wolnymi od cła i obsługa gastronomiczno-hotelarska. Na wycieczkę wymagany jest paszport.
Barcelona – stolica Katalonii, która swoją atmosferą, pięknem i bogactwem zachwyci każdego. Stolica słynnej drużyny FC Barcelona, miejsce natchnienia Zafona, Picassa, Miro i Gaudiego oraz jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast świata, jest turystyczną mekką Hiszpanii. Osadę założyli Fenicjanie, a jako kolonia rzymska rozwinęła się do rangi jednej z najważniejszych republik kupieckich Morza Śródziemnego. Pamiątkami tych czasów są ruiny murów obronnych znajdujące się obecnie na terenie Dzielnicy Gotyckiej. Rozwijające się szybko miasto było stało się cennym trofeum dla Kartaginy, która na krótko je zajęła, następnie Swebów, Wandalów i Wizygotów, którzy utworzyli tutaj swoje państwo. W 712 r. dotarli do niej Maurowie, którzy zajęli miasto na prawie sto lat – w 802 r. Barcelona została odbita przez Ludwika, syna Karola Wielkiego, a wkrótce stała się stolicą "Marchii Hiszpańskiej". Do XII w. jej znaczenie jeszcze bardziej wzrosło, stała się stolicą niezależnego hrabstwa, a następnie Królestwa Aragonii. Po wcieleniu do Kastylii pozycja miasta osłabła. Kiedy Hiszpania zajęta była podbojami za oceanem Barcelona zaczęła rozwijać się jako port przeładunkowy, a następnie miasto przemysłowe, co zapewniło jej dalszy rozwój i zapewniło czwarte miejsce wśród uprzemysłowionych potęg świata. Katalonia, z Barcelona na czele wiele razy podejmowała próby zdobycia autonomii, a ostatnią zniweczyło zwycięstwo generała Franco w wojnie domowej. Po jego śmierci w regionie nastąpiło odrodzenie kulturowe – nastąpił powrót do dawnych tradycji, zaczęto używać zakazany przez ostatnie 36 lat język kataloński, który podczas Igrzysk Olimpijskich organizowanych w mieście w 1992 r. został oficjalnie uznany za drugi język regionu. Będąc w Barcelonie warto zobaczyć najstarszą część miasta – Barri Gotic – Dzielnicę Gotycką z wąskimi i urokliwymi uliczkami, zabytkami pamiętającymi XIII w., a nawet pozostałościami z czasów starożytnych. Barcelona ma bardzo wiele do zaoferowania: od zabytków pamiętających różne epoki po nowoczesne atrakcje jak parki rozrywki, park wodny, zoo i kolejkę linową z Barcelonety na wzgórze Montjuic, jednak bez wątpienia jej największym skarbem są dzieła Gaudiego. Najbardziej charakterystyczną budowlą miasta jest kościół Sagrada Familia (Świętej Rodziny) – który początkowo miał być budowlą neogotycką, jednak prace przejął Antonio Gaudi, który dokończył kryptę i stworzył imponujący projekt wysokiej na 150 m świątyni. Warto zobaczyć też inne dzieła artysty jak: Casa Mila, Casa Batllo czy Parc Guell, gdzie w jednym z domów mieszkał artysta, a następnie powstało tam muzeum jego imienia.